Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PIRLANTA Zerafetin Dili

Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanlarda pırlanta alacak tüketiciler daha da bilinçli hale gelmektedir. Son zamanlarda bir pırlanta satın almış olan birçok kişi muhtemelen evrensel pırlanta 4C kuralı olan renk, karat, kesim ve berraklık standartlarına aşinadır. Bununla birlikte, 4C standartları, sadece bir pırlantanın nihai piyasa değeri için sınıflandırılmasıdır. Pırlanta satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili birçok ana başlıkta değerlendirelim.

PIRLANTA 4C KURALI

Karat: Pırlanta satış değerinin bu en temel ve tanıdık özelliğidir. 1 karat= 0,2 gram elmasın ağırlığını belirtir.

Berraklık: Herhangi bir leke veya kapanım olmadan “dâhili olarak kusursuz (IF)” olarak derecelendirilen bir pırlanta çok nadir ve değerlidir. Ölçeğin diğer ucu “I1” olup, doğal lekelerin çıplak gözle görülebileceği anlamına gelir.

Renk: Pırlanta renkleri D-Z arasındaki bir ölçekte ayırt edici özelliktir. D tamamen renksiz ve çok değerli, Z sarı tonlu ve en düşük kaliteli pırlanta rengidir.

Kesim: Bir pırlanta kesimi, mükemmel, çok iyi, iyi, makul, dahil olmak üzere bir ölçekte en kalın ve en ince noktaları arasındaki farka göre ölçülür. Pırlanta kesim kalitesi parlaklık için önemli kriterdir.

PIRLANTA SATIN ALIRKEN 4 C KURALI DIŞINDA DİKKATE ALINMASI GEREKEN FAKTÖRLER

Pırlanta Sertifikası: Bir pırlanta satın alırken sertifika en önemli güven unsurudur. Global anlamda kabul gören 5 önemli pırlanta derecelendirme laboratuvarı vardır. Her bir laboratuvar ölçütleri, tutarlılık, güvenilirlik ve değer açısından nüans farkları ile değişir.

En iyi pırlanta gemoloji laboratuvarları:

HRD – Diamant Hoge Raad (Belçika)

GIA – Amerikan Gemoloji Enstitüsü

IGI – Uluslararası Gemoloji Enstitüsü

AGS – Amerikan Gemoloji Topluluğu

EGL – Avrupa Gemoloji Laboratuvarı

Lazer Yazı-Hologram: Saygın bir laboratuvar raporunun artan önemi ile birlikte, hologram uygulaması da arttı. Hologram uygulaması, pırlanta ile ilişkilendirilen puanlama rapor numarasının gravürünü içerir. Bu, kuyumcuların, satıcıların veya işleyicilerin, taşı daha düşük kalitede bir ürün için ‘değiştirmemesini’ sağlar. Ayrıca, çalınmış ve geri kazanılmış elmasların araştırılmasına da yardımcı olur.

Floresan: UV ışığı altındaki pırlantada “parlama” etkisi yaratan minerallerin iz reaksiyonudur. En yaygın floresan rengi mavidir (% 95’ten fazla) ve bu, bir pırlanta taşın daha şeffaf görünmesine neden olarak olumlu bir etkiye sahip olabilir. Floresan ışığının gücü ve rengine bağlı olarak bir pırlanta değerini olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken önemli bir faktördür.

Kesim Puanı: Pırlanta raporlarına dahil edilmeyen pırlanta kesim derecesi, artık derecelendirme ölçeğinin bir parçası oldu. Bir pırlantanın kesim derecesi iki alt sınıfa ayrılır; parlaklık ve simetri. Parlaklık, yüzey kalitesini belirtirken simetri, fasetlerin düzenliliğine göre pırlanta şeklinin kesinliğini ifade eder.

Nadirlik: Her bir pırlanta eşsizdir, ancak özellikle daha büyük karat boyutlarında veya doğal renkleri onları çok değerli kılar. Bir başka açıdan, bir pırlanta en yüksek sertifika derecelerine sahip olabilir, fakat daha az popüler bir şekilde olabilir. Her tüketici kendi özel zevkine sahiptir.  Elbette, mücevher tasarımında bazı pırlanta şekli, diğerlerinden daha popüler ve satılabilir olduğu doğrudur. Örneğin yuvarlak parlak kesim pırlanta, bir süredir popülerliğini koruyor, 80’lerde ise markiz şeklindeki pırlantalar zirvedeydi.

Nasıl Bir Pırlanta Almalıyım?

Bir pırlanta alırken göz önünde bulundurulması gereken birçok önemli faktör vardır ve pırlanta fiyatı ya da boyutuna bakılmaksızın her faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir. Gerçek dünyada bir pırlanta birçok insan için pahalı bir satın almadır ve bu konuda bilinçli olmak daha mantıklı pırlanta alım satım seçimlerinde yardımcı olabilir. Pırlanta satın alma konusundaki adımların bazıları, değerleri üzerinde diğerlerinden daha fazla etkiye sahip olacaktır. Bununla birlikte pırlanta satın almak isteyen her kişi zevkine, tarzına ve bütçesine göre şahsi seçimlerini yapmalıdır. Herhangi bir pırlanta yüzük, pırlanta bileklik veya pırlanta küpe modeli seçmek temel olarak estetik ile ilgilidir.