Pırlantaya Dair Soru&Cevap

Pırlantaya Dair Soru&Cevap Sayfamızla Pırlantaya Daha Yakından Bakıyoruz

Gösterişli pırlantalar her kadının vazgeçilmezidir ve bu vazgeçilmez olan pırlanta hakkında sıklıkla gelen soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz

Pırlanta Takılar İçin Nasıl Bir Bütçe Oluşturmalıyım?

Pırlanta takılar hakkında bir fiyatlama skalası oluşturmak, tüm sürecin en zorlu yanlarından birisi olabilir. Yaklaşık 2-3 aylık maaşınızın karşılığı olabileceği gibi söylentilere kulak asmayın. Pırlanta takılar ya da pırlanta yüzük sadece sevginizi sembolleştirdiğiniz bir bağlılık ve sadakat nişanesidir. Yaptığınız harcamadan ya da neye para verdiğinizden emin olmayı istemek elbette en doğal hakkınızdır. Bir pırlanta yüzük için kişisel, mali veya diğer geçim fedakarlıklarını yapmak yanlış bir yaklaşımdır. Kendi bütçeniz konusunda gerçekten eminseniz bu konuda size yardımcı olabilecek birçok seçenek olduğunu unutmayın. FENDY GEMS Pırlanta’nın güvenilir ekibi sayesinde güvenli alışveriş ve uygun fiyatlı seçenekler ile harikulade tasarımları bulabileceğiniz bir dünya sizi bekliyor. Pırlanta takılar hakkında daha fazla bilgi almak için ürünlerimize göz atabilirsiniz.

4C Kuralı Nedir? Ve Neden Önemlidir?

Pırlanta takılar için ismini veren pırlantaların olmazsa olmazı bir kuraldır. Kesim, Renk, Berraklık ve Karat (Cut, Color, Clarity, Carat). Bu özelliklerin her biri pırlantanın kalitesini, boyutunu ve ışıltısını tanımlar. Pırlantanın görsel görünümünü ve ışık performansını (ışıltı) etkileyen faktörler 4C’nin içerisinde tanımlanır.

Kesim (Cut), pırlantanın saf ışık ışıltısı olan fasetleme, dolayısıyla şeklini ifade etmektedir. En popüler kesim yuvarlak olandır.

Renk (Color) pırlantanın beyazlık ölçümünü gösterir. Uluslararası standartlarla belirlenmiş harf kodları ile tanımlanır. Ne kadar az renk o kadar iyi saydamlık ve iyi bir pırlanta demektir.

Berraklık (Clarity), pırlantadaki mikroskobik kusurların boyutu ve konumudur.

Karat (Carat) ise pırlantanın ağırlığının (ve boyutunun) bir yansımasıdır. Karat en görsel C olduğundan dolayı hangi pırlantanın daha küçük veya daha büyük olduğunu görmek için bir gemologun gözüne ihtiyaç duymaz. Bu özellikler içerisinde en önemlisidir diyebiliriz.

Hangi Kesimi Seçmeliyim?

Yuvarlak ve parlak kesimlere sahip pırlanta takılar ezici bir şekilde en popüler kesimlerin başında gelir. Bunu prenses kesim pırlanta takılar takip eder. Oval kesim, geleneksel evlilik ritüelinde oldukça popüler olduğu için ve tipik olarak satın alınacak ilk büyük pırlanta alımında, en çok istenen klasik ve geleneksel kesimlerin başında gelmektedir. Oval kesim iyi parıldayan, rengi ve izleri gizleyen ve daha düşük derinlik yüzdesi nedeniyle süslü kesim pırlantaların çoğundan daha büyük görünmesi nedeniyle tercih sebebidir. Gerçekten stil dışı pırlanta takılar aidiyetine sahip olmak istiyorsanız, markiz veya armut biçimli pırlantaları keşfedin. Ayrıca trendleri ve popüler olan modelleri internet üzerinden ve sosyal medya aracılığıyla yakın takibe almayı unutmayın.

Pırlanta Takılar Sertifikalı Olmalı mıdır?

Kesinlikle! Bu mutlak bir zorunluluktur. Sertifikalı olmayan pırlanta takılar neredeyse bir kuyumcu hilesidir. Elmaslardaki ince farklılıkların değer ve fiyatlandırma üzerinde büyük etkisi vardır. Bir renk veya berraklık derecesi farkı bile büyük fiyat farklarının doğması anlamına gelir.

Pırlanta takılar açısından bir sertifika göz önüne alındığında, pırlantaları derecelendiren laboratuvarın kalitesi oldukça önemlidir. Uluslararası alanda geçerliliği olmayan bir derecelendirme laboratuvarı standartların dışına çıkma eğiliminde olacaktır.

FENDY GEMS Pırlanta ürün yelpazesinde bulunan bütün pırlanta takılar konusunda ne kadar özveri gösteriyorsa, sertifika konusunda da aynı oranda hatta daha fazla özveri içerisinde bir çalışma yürütmektedir.

Konusunda yetkin ve profesyonel ekibimiz ile birlikte FENDY GEMS’ in uluslararası geçerliliğe sahip olan pırlanta sınıflandırma ve derecelendirme yetki belgesi sayesinde bütün pırlanta takılar uluslararası sertifikalara sahiptir. Ayrıca dünyanın en saygın pırlanta derecelendirme ve değerlendirme laboratuvarlarından birisi olan HRD ile birlikte satılan pırlantaların birçoğu da HRD sertifikasına sahiptir.

Aldığım Pırlanta Takıyı Beğenmezsem İade Edebilir miyim?

Her zaman satıcının iade politikasının olup olmadığını sorgulayın. Kurumsal firmaların her zaman şeffaf bir iade politikası bulunmaktadır. FENDY GEMS ekibi ile ürünlerinizi almadan önce iade ve değiştirme koşullarını görüşerek planlama yapmanızı öneriyoruz.

Pırlanta Takılar Nasıl Temizlenir?

Pırlanta takılar kir ve yağ mıknatıslarıdır. Kir, yağ ve toz elmasın ışıltı yeteneğini yok eder. Çünkü dışarısında kaplanmış bir kirlilik söz konusu olduğunda ışık içeri girer ve dışarı çıkamaz. Her sıklıkta, muhtemelen ayda bir kez, elmasın yumuşak kıllı bir diş fırçası ve sabunla ılık su ile temizlenmesi önerilir. Sadece bu kadar basit. Pırlanta takılar yılda bir kez satın alınan yere götürülmeli, elması ve yüzüğü temizlenmelidir. FENDY GEMS Pırlanta, pırlanta takılar hakkında aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz, orijinal sertifikalı ve özgün tasarıma sahip pırlanta takıları incelerken kaybolacağınız harikulade bir pırlanta takı merkezidir. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır ?

Profesyonel pırlanta satıcıları olarak pırlantaya loop ( özel bir büyüteç ) ile baktığımızda sadece bir pırlantada olabilecek özellikleri bildiğimiz için kolayca sahtesinden ayırabiliyoruz. Ama siz pırlanta severlerin bunu yapmasına imkan yok bu nedenle özellikle uluslararası sertifikalı ( HRD veya GIA ) pırlantalar almanızı tavsiye ederiz. Hem aldığınız taşın pırlanta olduğuna emin hem de kalitesinin size söylenen kalite olduğuna emin olursunuz.

Hrd Sertifika Nedir ?

Hrd tam adıyla HRD Antwerp avrupanın önde gelen güvenilir ve kabul edilen pırlanta derecelendirme kuruluşudur. 1976 yılında HRD Antwerp firması tarafından Belçika’nın Antwerp bölgesinde kurulmuştur. Pırlanta derecelendirmesini uluslar arası standartlara göre yapan üst düzey laboratuarlara sahiptir. Bağımsız yapısı ile güvenilirdir. Pırlantanın tüm özelliklerini gösteren sertifika belli bir ücret karşılığı hazırlanmaktadır. Her pırlanta ayrı bir HRD no verilmekte ve bu sertifika numarası çok hassas lazer makinası ile pırlantanın kemerine kazınmaktadır.